Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture
Mega Motion
Customize your comfort with the Mega Motion MM3600 power reclining lift chair. Designed for supportive everyday lounging, this chair features an advanced three-position single-motor mechanism that lets the chaise and backrest operate independently from one easy toggle control. A power adjustable headrest, chaise pad construction, glide-extension footrest, and near lay-flat reclining position help you relax with customized support.
| Measurement | Value |
|---|---|
| Overall Width | 41" |
| Overall Depth | 40" |
| Overall Height | 42" |
| Seat Height | 27" |
| Top of Back to Seat | 22" |
| Seat Width | 22" |
| Seat Depth | 15" |
| Full Recline Length | 67.5" |
| Chair Weight | 135 lb |
| Carton Size | 33.1" x 34" x 30.3" |
Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture