Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture
Mega Motion
The Mega Motion Trio Invigorate MM-3601 lift recliner brings supportive comfort, easy power positioning, and soothing relaxation features into one living room-ready chair. Recline into your preferred comfort zone, use the lift function for assistance sitting or standing, and enjoy standard heat and massage after a long day.
| Measurement | Value |
|---|---|
| Total Width | 33.5" |
| Total Depth | 38.5" |
| Top of Back to Floor | 42" |
| Top of Back to Seat | 24" |
| Seat-to-Floor | 19.5" |
| Seat Width | 22" |
| Seat Depth | 20" |
| Total Recline Depth | 57" |
| Distance From Wall | 18" |
| Extended Ottoman Height | 21.5" |
| Carton Dimensions | 30.3" x 33.1" x 26" |
| Carton Weight | 121.22 lb |
Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture