Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture
Mega Motion
Sit back, sink in, and enjoy deep relaxation with the Mega Motion Trio Invigorate MM-3615 lift recliner. This three-position power recliner pairs smooth lift assistance with a soothing heat and massage package, giving you supportive comfort for watching TV, relaxing, or taking a nap. Its wider seat surface and soft Saville fabric make it a comfortable, stylish choice for everyday use.
| Measurement | Value |
|---|---|
| Total Width | 32" |
| Total Depth | 38.5" |
| Top of Back to Floor | 43" |
| Top of Back to Seat | 24" |
| Seat-to-Floor | 19.5" |
| Seat Width | 22" |
| Seat Depth | 21.5" |
| Total Recline Depth | 66.5" |
| Distance From Wall | 18" |
| Arm Height From Seat | 5.5" |
| Arm Height to Floor | 24.5" |
| Extended Ottoman Height | 21.5" |
| Extended Back to Ottoman | 40" |
| Overall Lifted Chair Height | 58" |
| Carton Dimensions | 30.3" x 33.1" x 26" |
| Carton Weight | 121.22 lb |
| Cubes | 15.1 cu. ft. |
Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture