Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture
Mega Motion
The Mega Motion iNFI ELITE MM-3730 lift recliner is packed with premium comfort features for ultimate relaxation. Infinite-position reclining lets you find your ideal angle, while the lay-flat design, power-tilt headrest, power adjustable lumbar, and glide-extension footrest help customize support from head to toe. Three-zone heat adds soothing comfort in the lumbar, seat, and chaise pad ottoman areas.
| Measurement | Value |
|---|---|
| Total Width | 34.5" |
| Total Depth | 43" |
| Top of Back to Floor | 43.5" |
| Top of Back to Seat | 26.5" |
| Seat-to-Floor | 19.5" |
| Seat Width | 21" |
| Seat Depth | 21" |
| Total Recline Depth | 74.5" |
| Distance From Wall | 14" |
| Arm Height From Seat | 7.5" |
| Arm Height to Floor | 25.5" |
| Extended Ottoman Height | 20.5" |
| Extended Back to Ottoman | 39" |
| Overall Lifted Chair Height | 59" |
| Carton Dimensions | 30.3" x 35.4" x 33.5" |
| Carton Weight | 170.06 lb |
| Cubes | 21 cu. ft. |
Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture