Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture
Mega Motion
The Mega Motion iNFI ELITE MM-3815 lift recliner is a premium infinite-position power recliner designed for customized comfort from head to toe. Adjust the power-tilt headrest and power lumbar support, stretch out with the lay-flat chaise design, and let the air bladder massage system help you relax. Pull-out arms with cup holders and a USB port in the remote add everyday convenience.
| Measurement | Value |
|---|---|
| Total Width | 39" |
| Total Depth | 42" |
| Top of Back to Floor | 42.5" |
| Top of Back to Seat | 26" |
| Seat-to-Floor | 19.5" |
| Seat Width | 19.5" |
| Seat Depth | 21" |
| Total Recline Depth | 72" |
| Distance From Wall | 16" |
| Arm Height From Seat | 7" |
| Arm Height to Floor | 25.5" |
| Extended Ottoman Height | 20" |
| Extended Back to Ottoman | 40" |
| Overall Lifted Chair Height | 59" |
| Carton Dimensions | 41.5" x 30.3" x 33.5" |
| Carton Weight | 168 lb |
| Cubes | 24.3 |
Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture