Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture
Mega Motion
The Mega Motion iNFI ELITE MM-3900 lift recliner is designed to redefine relaxation with a five-motor infinite-position comfort system and innovative zero-gravity tilt and recline technology. The tilt feature gently elevates from the front, similar to a rocking chair, helping distribute weight and pressure evenly along the body while you relax in your favorite position.
| Measurement | Value |
|---|---|
| Total Width | 40" |
| Total Depth | 42" |
| Top of Back to Floor | 43" |
| Top of Back to Seat | 26" |
| Seat-to-Floor | 21" |
| Seat Width | 22" |
| Seat Depth | 21" |
| Total Recline Depth | 74" |
| Distance From Wall | 17" |
| Arm Height From Seat | 7" |
| Arm Height to Floor | 25" |
| Extended Ottoman Height | 25" |
| Extended Back to Ottoman | 41" |
| Overall Lifted Chair Height | 60" |
| Carton Dimensions | 40.2" x 30.3" x 33.5" |
| Carton Weight | 199 lb |
| Cubes | 23.6 |
Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture