Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture
Mega Motion
Experience premium comfort with the Mega Motion iNFI ELITE MM-3975 lift recliner, a five-motor infinite-position power lift chair upholstered in medical grade top grain leather on the seat, back, and arms, with matching polyurethane fabric on the back and sides. Its zero-gravity tilt and recline technology gently elevates from the front to help distribute weight and pressure evenly, while 3-zone heat, adjustable lumbar, and a power-tilt headrest help personalize support from head to toe.
| Measurement | Value |
|---|---|
| Total Width | 41" |
| Total Depth | 40" |
| Top of Back to Floor | 42" |
| Top of Back to Seat | 29" |
| Seat-to-Floor | 20" |
| Seat Width | 22.5" |
| Seat Depth | 22" |
| Total Recline Depth | 72" |
| Distance From Wall | 17" |
| Arm Height From Seat | 6.5" |
| Arm Height to Floor | 26" |
| Extended Ottoman Height | 24.5" |
| Extended Back to Ottoman | 40" |
| Overall Lifted Chair Height | 59" |
| Carton Dimensions | 40.2" x 33.5" x 30.3" |
| Carton Weight | 185 lb |
| Cubes | 23.6 |
Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture