Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture
Mega Motion
The Mega Motion MM5640 is an infinite position power reclining lift chair designed for full-body comfort, positioning support, and everyday convenience. Built to accommodate taller users up to 6'8" and support up to 400 lbs., this chair offers lay-flat recline, zero-gravity relaxation, feet-above-the-heart positioning, lift assistance, three-zone heating, air bladder massage, and a power adjustable headrest.
| SKU | Color | Overall Dimensions | Full Recline Length | Carton Size |
|---|---|---|---|---|
| MM5640-CDD-H0A | Chocolate | 41"W x 42.5"D x 44"H | 75.5" | 36.2" x 42.5" x 34.3" |
| MM5640-IDD-H0A | Iron | 41"W x 42.5"D x 44"H | 70.5" | 36.2" x 42.5" x 34.3" |
| MM5640-NDD-H0A | Navy | 41"W x 42.5"D x 44"H | 70.5" | 36.2" x 42.5" x 34.3" |
| Measurement | Value |
|---|---|
| Overall Width | 41" |
| Overall Depth | 42.5" |
| Overall Height | 44" |
| Seat Width | 22" |
| Seat Depth | 23" |
| Seat Height | 21" |
| Top of Back to Seat | 25" |
| Wall Clearance | 18" |
| Chair Weight | 180 lbs. |
Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture