Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture
Mega Motion
Personalize your comfort with the Mega Motion Trio Piccolo MM-6420 lift recliner. This TruPetite chair is tailored for smaller users with a low 17.5" seat height, compact seat dimensions, and smooth power lift support. Its advanced three-position single-motor mechanism lets the chaise extend before the back begins to recline, giving you more comfort control than a traditional three-position lounger.
| Measurement | Value |
|---|---|
| Total Width | 32" |
| Total Depth | 35" |
| Top of Back to Floor | 40.5" |
| Top of Back to Seat | 24" |
| Seat-to-Floor | 17.5" |
| Seat Width | 20" |
| Seat Depth | 18" |
| Total Recline Depth | 64" |
| Distance From Wall | 17" |
| Arm Height From Seat | 7" |
| Arm Height to Floor | 23.5" |
| Extended Ottoman Height | 25" |
| Extended Back to Ottoman | 37.5" |
| Overall Lifted Chair Height | 54.5" |
| Carton Dimensions | 32.3" x 30.3" x 34.3" |
| Carton Weight | 140 lb |
| Cubes | 19.4 |
Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture