Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture
Mega Motion
The Mega Motion Trio Piccolo MM-4020 lift recliner combines modern style with classic power lift comfort. Designed with petite loungers in mind, this single-motor power lift recliner offers smooth three-position comfort control, whisper quiet recline and lift performance, and a slender profile with a taller three-section waterfall back.
| Measurement | Value |
|---|---|
| Total Width | 34.5" |
| Total Depth | 39" |
| Top of Back to Floor | 44" |
| Top of Back to Seat | 27" |
| Seat-to-Floor | 19.5" |
| Seat Width | 21" |
| Seat Depth | 21.5" |
| Total Recline Depth | 68" |
| Distance From Wall | 18" |
| Arm Height From Seat | 6" |
| Arm Height to Floor | 24.5" |
| Extended Ottoman Height | 22" |
| Extended Back to Ottoman | 39" |
| Overall Lifted Chair Height | 60" |
| Carton Dimensions | 35.4" x 30.3" x 32.3" |
| Carton Weight | 129 lb |
| Cubes | 20.1 cu. ft. |

Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture