Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture
Mega Motion
The Mega Motion Trio Grande MM-5300 lift recliner is a spacious, comfortable three-position power lift chair designed for smooth everyday relaxation. Its scooped seat creates a supportive cradling feel, while the classic Double T-back design and ultra-soft Domain fabric help you settle into a cozy comfort zone. Use the whisper quiet power recline to relax, or the lift function for sitting and standing assistance.
| Measurement | Value |
|---|---|
| Total Width | 39.5" |
| Total Depth | 39.5" |
| Top of Back to Floor | 45" |
| Top of Back to Seat | 28" |
| Seat-to-Floor | 21" |
| Seat Width | 20" |
| Seat Depth | 21" |
| Total Recline Depth | 69" |
| Distance From Wall | 20" |
| Arm Height From Seat | 6" |
| Arm Height to Floor | 28" |
| Extended Ottoman Height | 21" |
| Extended Back to Ottoman | 40.5" |
| Overall Lifted Chair Height | 59.5" |
| Carton Dimensions | 40" x 33" x 34" |
| Carton Weight | 130 lb |
| Cubes | 25.7 |
Free Delivery & Installation Within 100 Miles — Shop Discount Furniture